Atkarības ir sarežģīti psiholoģiski un fizioloģiski procesi, kuros indivīds kļūst atkarīgs no tādām vielām kā narkotikas, alkohols vai noteiktas uzvedības, piemēram, azartspēles, kas bieži vien izraisa nopietnas personiskas un sociālas sekas. Atkarības fenomens ietver dažādus veidus, tostarp atkarības no vielām un uzvedības atkarības, kurām katrai ir atšķirīgas, bet pārklājošas iezīmes. Dažas no šīm iezīmēm apskatīsim zemāk.
Psiholoģiskie aspekti. Atkarības būtiski ietekmē smadzeņu atalgojuma sistēmas. Kad cilvēks patērē atkarību izraisošu vielu vai iesaistās atkarību izraisošā uzvedībā, viņa smadzenes atbrīvo neirotransmiterus, piemēram, dopamīnu, kas rada baudas vai “kaifa” sajūtu. Šī atalgojošā sajūta pastiprina uzvedību, liekot personai to atkārtot. Laika gaitā smadzenes sāk saistīt atkarību izraisošo vielu vai uzvedību ar baudu vai atbrīvojumu no diskomforta, stiprinot piespiešanu.
Fiziskie aspekti. Ar tādām vielām kā alkohols, nikotīns vai opioīdi organismā var attīstīties fiziska atkarība. Tas nozīmē, ka organisms pielāgojas vielas klātbūtnei un sāk “prasīt” to vēl, lai organisms normāli funkcionētu. Abstinences simptomi — nepatīkamas fiziskas reakcijas, kas rodas, samazinot vai pārtraucot vielas lietošanu — tās var izpausties sākot no ķermeņa trīcēšanas un svīšanas līdz smagākām sekām, piemēram, krampjiem vai halucinācijām.
Uzvedības aspekti. Uzvedības atkarības ietver piespiedu iesaistīšanos tādās aktivitātēs kā azartspēles, ēšana, pornogrāfijas skatīšanās un citas uzvedības. Lai gan tās var nebūt saistītas ar fizisku apreibinošu vielu, psiholoģiskais process ir līdzīgs: Iesaistīšanās aktivitātē smadzenēs izraisa baudas ceļus, pastiprinot konkrētās uzvedības iespaidus, neskatoties uz iespējamajām negatīvajām sekām.
Sociālā un emocionālā ietekme. Atkarībām var būt postoša ietekme uz indivīda sociālo dzīvi un emocionālo labklājību. Attiecības var ciest neregulāras vai destruktīvas uzvedības dēļ, profesionālā dzīve var pasliktināties koncentrēšanās trūkuma vai prombūtnes dēļ un finanšu problēmas ir izplatītas, īpaši, ja nauda tiek tērēta atkarības uzturēšanai.
Atkarības cikls. Atkarības cikls bieži sākas ar eksperimentēšanu vai brīvprātīgu lietošanu, kam seko patēriņa pieaugums, attīstoties tolerancei. Tā kā indivīds lieto vairāk, pieaug fiziskā un psiholoģiskā atkarība, kā rezultātā atkarībai tiek piešķirta lielāka prioritāte pār citām aktivitātēm un pienākumiem. Ja persona mēģina atmest, viņam var rasties spēcīga tieksme un abstinences simptomi, kas noved pie recidīva, kur atkarības cikls sākas no jauna.
Ārstēšana un atveseļošanās. Efektīvai ārstēšanai parasti nepieciešama visaptveroša pieeja, tostarp medicīniska iejaukšanās, konsultācijas un atbalsta grupas. Medikamentus var lietot, lai pārvaldītu abstinences simptomus un mazinātu tieksmi. Psiholoģiskā terapija palīdz indivīdiem izprast un mainīt savus uzvedības modeļus un tikt galā ar izraisītājiem. Ģimenes, draugu un atveseļošanās grupu atbalsts var sniegt nepieciešamo iedrošinājumu un atbildību.
Izpratne par atkarību kā traucējumu, kas ietver smadzeņu izmaiņas un nozīmīgus uzvedības komponentus, ir ļoti svarīga, lai to efektīvi ārstētu un atbalstītu cilvēkus viņu atveseļošanās ceļā.