Naltreksons ir spēcīgs un ļoti specifisks opiātu antagonists (preparāts ar pretēju iedarbību). Tas ietekmē opiātu reflektorus, neļaujot heroīnam, metadonam, kodeīnam, dentoksīlam un citiem opiātiem iekļūt tajos. Pateicoties tam, organismā ievadītie opiāti neizsauc specifisko reakciju (eiforiju, acu zīlīšu sašaurināšanos u.c.). Tāpēc pacientam, kurš lieto ārsta izrakstīto naltreksonu, ievadot heroīnu vai citus opiātus, narkoloģiskais reibums nerodas.
Naltreksons piesaistās opioīdu receptoriem, tādējādi bloķējot šos receptorus no opioīdiem. Tas nozīmē, ka, ja cilvēks lieto opioīdus, tie nevarēs izraisīt savus ierastos efektus, piemēram, sāpju mazināšanu vai eiforiju. Tas palīdz mazināt atkarību un samazina vēlmi lietot šīs vielas.
Naltreksons ir efektīvs, palīdzot cilvēkiem pārvarēt atkarību, jo tas samazina vēlmi pēc vielām un palīdz novērst recidīvu. Tā darbības ilgums (īpaši injekciju formā) nodrošina ilgstošu aizsardzību pret recidīvu, kas ir īpaši svarīgi atkarību ārstēšanā.
Naltreksona lietošana un devas
Parasti naltreksonu lieto pa 1 tab. (50 mg) 1 reizi dienā. Iespējamas arī citas lietošanas devas – pa 2 tab. katru otro dienu vai pa 3 tab. reizi trijās dienās. Naltreksona lietošana šādās devās ir nekaitīga – tas pierādīts klīniskajos eksperimentos. Naltreksons nerada atkarību. Parasti naltreksonu lieto 1 gadu. Minimālais tā lietošanas laiks – 6 mēneši.
Naltreksona blakusparādības
Kā jebkuram medikamentam, arī naltreksonam var būt blakusparādības. Dažas no biežāk sastopamajām blakusparādībām ir slikta dūša, galvassāpes, reibonis, nogurums, miega traucējumi un muskuļu sāpes. Retāk sastopamas, bet nopietnas blakusparādības var ietvert aknu bojājumus, tāpēc pacientiem ar aknu slimībām vai paaugstinātu aknu enzīmu līmeni jābūt īpaši piesardzīgiem.
Naltreksons nav piemērots visiem pacientiem. To nedrīkst lietot, ja pacients pašlaik lieto opioīdus, ir akūta aknu mazspēja vai hepatīts, vai ir zināma alerģija pret naltreksonu vai kādu no tā sastāvdaļām.
Pirms naltreksona lietošanas uzsākšanas ir svarīgi konsultēties ar ārstu, lai noteiktu, vai šis medikaments ir piemērots konkrētā pacienta ārstēšanas plānam.
Naltreksona kontrindikācijas
Naltreksons ir efektīvs medikaments atkarības ārstēšanā, taču ir vairāki gadījumi, kad to nedrīkst lietot. Šīs kontrindikācijas ir svarīgas, lai novērstu nopietnas veselības problēmas un komplikācijas.
Naltreksonu nedrīkst lietot, ja pacients pašlaik lieto opioīdus. Ja lieto naltreksonu, kamēr organismā vēl ir opioīdi, tas var izraisīt akūtu abstinences sindromu, kas var būt dzīvībai bīstams. Pacienti ar akūtu hepatītu vai smagu aknu mazspēju nedrīkst lietot naltreksonu, jo tas var radīt papildu slodzi aknām un pasliktināt to darbību. Ja pacientam ir zināma alerģija pret naltreksonu vai kādu no tā sastāvdaļām, šo medikamentu nedrīkst lietot.
Naltreksonu nedrīkst sākt lietot arī tad, ja pacientam ir abstinences simptomi no opioīdiem. Vispirms jāļauj ķermenim pilnībā izvadīt opioīdus, lai izvairītos no nopietnām blakusparādībām. Pirms naltreksona lietošanas uzsākšanas jāveic urīna tests, lai pārliecinātos, ka organismā nav opioīdu. Pozitīvs tests nozīmē, ka naltreksonu nedrīkst sākt lietot.
Papildus galvenajām kontrindikācijām ir arī vairākas situācijas, kad naltreksona lietošana jāuzrauga īpaši uzmanīgi vai jāapsver citi ārstēšanas veidi. Pacientiem ar vieglām vai vidēji smagām aknu problēmām jāveic regulāra aknu funkciju uzraudzība, lietojot naltreksonu. Tāpat arī pacientiem ar nieru problēmām jābūt piesardzīgiem, jo naltreksons var ietekmēt nieru darbību.
Grūtniecības un zīdīšanas laikā naltreksona lietošana jāapsver rūpīgi, jo nav pietiekami daudz datu par tā drošību šajos periodos. Pacienti ar depresiju vai citām garīgās veselības problēmām jāuzrauga īpaši uzmanīgi, jo naltreksons var ietekmēt garastāvokli un psihisko stāvokli.
Pirms uzsākt naltreksona terapiju, ir ļoti svarīgi konsultēties ar ārstu un veikt visus nepieciešamos izmeklējumus, lai pārliecinātos, ka medikaments ir piemērots konkrētā pacienta ārstēšanas plānam.