Naltreksons

Naltreksons  ir spēcīgs un ļoti specifisks opiātu antagonists (preparāts ar pretēju iedarbību).

Naltreksons ietekmē opiātu reflektorus, neļaujot heroīnam, metadonam, kodeīnam, dentoksīlam un citiem opiātiem iekļūt tajos. Pateicoties tam, organismā ievadītie opiāti neizsauc specifisko reakciju (eiforiju, acu zīlīšu sašaurināšanos u.c.). Tāpēc pacientam, kurš lieto ārsta izrakstīto naltreksonu, ievadot heroīnu vai citus opiātus, narkoloģiskais reibums nerodas. Parasti naltreksonu lieto pa 1 tab. (50 mg) 1 reizi dienā. Iespējamas arī citas lietošanas devas – pa 2 tab. katru otro dienu vai pa 3 tab. reizi trijās dienās.

Naltreksona lietošana šādās devās ir nekaitīga – tas pierādīts klīniskajos eksperimentos. Naltreksons nerada atkarību.

Parasti naltreksonu lieto 1 gadu. Minimālais lietošanas laiks – 6 mēneši.

Kontrindikācijas

Uzmanību: Heroīna vai citu opiātu lietošana naltreksona lietošanas laikā var izraisīt pārdozēšanu un nāvi.

Ja jūs esat izgājis detoksikācijas kursu un kādu laiku lietojis naltreksonu, jūsu izturība pret opiātiem ir ievērojami samazināta. Tā sauktā «parastā deva» jums var būt nāvējoša!

Opiātatkarīgajiem pacientiem, kuri nav izgājuši detoksikācijas kursu, naltreksons pēc 5 – 10 minūtēm izsauc ārkārtēji smagu paģiru sindromu: sliktu dūšu, vemšanu, krampjus, sāpes muskuļos, krustu rajonā un locītavās, tahikardiju, sirds ritma traucējumus. Var rasties akūta psihoze.

Dažos gadījumos šie simptomi ir tik izteikti, ka nepieciešama pacienta hospitalizācija intensīvās terapijas nodaļā.

Naltreksona iedarbības mehānisms

Naltreksons pieder zāļu grupai, kas pazīstama kā opioīdu antagonisti. Tā galvenais mehānisms ir bloķēt opioīdu receptorus smadzenēs. Kad šie receptori tiek bloķēti, tiek novērsta opioīdu lietošanas tipiskā eiforiskā un sedatīvā iedarbība, kā arī alkohola lietošanas ietekme. Šī receptoru blokāde padara Naltreksonu efektīvu, samazinot motivāciju lietot šīs vielas.

Attiecībā uz atkarību no alkohola precīzs mehānisms, ar kuru naltreksons samazina dzeršanas paradumus, tiek uzskatīts, ka tas ietver dopamīnerģiskā mezolimbiskā ceļa modulāciju, ko bieži dēvē par “aytalgojumu ceļu”. Samazinot ar alkoholu saistīto baudu, Naltreksons palīdz mazināt tieksmi un vēlmi lietot alkoholu.

Naltreksona lietošanas priekšrocības

Bloķējot opioīdu receptorus, Naltreksons ievērojami samazina tieksmi pēc opioīdiem un alkohola. Īpaši opioīdu gadījumā Naltreksons var novērst šo vielu eiforisko iedarbību, tādējādi samazinot recidīva risku. Atšķirībā no dažām citām ārstēšanas metodēm, piemēram, Metadona, Naltreksonam nav nepieciešams veikt detoksikāciju pirms ārstēšanas uzsākšanas.

Naltreksonam ir ļoti būtiska loma gan alkohola, gan opioīdu atkarības ārstēšanā. Tas ir efektīvs ārstēšanas līdzeklis, ja to apvieno ar citām terapeitiskām stratēģijām, piemēram, terapiju, kas risina ar atkarību saistīto uzvedību un izraisītājiem. Naltreksona lietošana liecina par ievērojamo progresu atkarības medicīnā, nodrošinot vērtīgu līdzekli personām, kas cenšas pārvarēt atkarību no alkohola un opioīdiem.